Podľa Lipšica sú Slováci nesvojprávni ožrani

Autor: Tomáš Dérer | 19.3.2011 o 14:02 | Karma článku: 10,12 | Prečítané:  1909x

Niektorí politici trpia utkvelou predstavou, že represia je liekom na všetky choroby spoločnosti. Riešením každého problému je väčšia palica či dlhší bič. Je len prirodzené, že toto videnie sveta je obzvlášť vlastné katolíckym politikom z KDH, pretože všetci ľudia sú hriešnici (a tí, čo náhodou nie sú, sa akurát ešte nestihli prejaviť). Takže Sodomu-Gomoru na nich, najlepšie preventívne. Iniciatíva ministra Lipšica, ktorý chce zákonom trestať vodičov s jedným promile alkoholu väzením, zapadá do tohoto ideového rámca.

Môžbyť, že KDH je slovenské a národné - za čo však Slovákov považuje v skutočnosti, dokazuje aj zamýšľaná Lipšicova legislatívna iniciatíva. Čo na tom, že v krajinách na západ od nás je 0,5 až 0,8 promile alkoholu v krvi vodiča (povedzme, dve pivá pre dospelého chlapa) beztrestné? A stáva sa priťažujúcou okolnosťou, len keď vodič spôsobí dopravnú nehodu? U nás stále platí nula (čo v praxi znamená, v medziach meracej chyby prístroja, alebo podľa nálady policajta), a Lipšicovi sa ani to nezdá dosť. Občanov treba chrániť pred nimi samými, bez ohľadu na to, aké ďalšie oklieštenie slobody to znamená. Takže kým inde vám nedajú ani pokutu (nehovoriac o tom, že vám nevezmú vodičák), u nás za nepatrne vyšší alkohol máte ísť do basy.

Nepochybujem, že značná časť občanov bude za. "Keby ti nejaký ožran za volantom zrazil dieťa, tiež by si bol za!" -chrstne mi do tváre nejeden z nich. K tomu sa mi žiada krátky komentár.

Samozrejme som za prísne potrestanie ožrana, ktorý by mne (alebo komukoľvek) zrazil dieťa. Ale ujasnime si pojmy. Jedno promile v krvi nie je ožratosť, nanajvýš mierne znížená pozornosť (a súdny človek, ak náhodou a zhodou okolností v takomto stave musí šoférovať, si dáva sakramentský pozor). A skúste si predstaviť dve situácie - v prvej sa namol zrúbaný puberťák, feťák (alebo mafián, policajt či poslanec NR SR, aby sme zahrnuli najpravdepodobnejších vinníkov) rúti ulicami obce rýchlosťou 150 km/h, nezvládne riadenie, vyletí na chodník a zrazí povedzme matku s dieťaťom. Neposkytne pomoc, ujde. V druhej situácii vodič po jednom-dvoch pivách ide predpisovou rýchlosťou, lenže cesta vedie okolo osady, kde namol ožratí spoluobčania oslavujú podporu, a ich deti sa bez dozoru hrajú na ceste. Jedno dieťa nešťastne vbehne pod kolesá auta, vodič by nehode nedokázal zabrániť, ani keby bol celoživotný abstinent. Po pokusoch o záchranu obete tiež ujde, pretože správne tuší, že blížiaci sa osadníci by ho zlynčovali na smrť. Nový čas možno o obidvoch prípadoch bude informovať v článku s titulkom "Ožran za volantom zabil dieťa a ušiel", napriek tomu si trúfam tvrdiť, že oba prípady sa zásadne líšia. Že beztrestný zostane napokon ten poslanec (a s vysokou pravdepodobnosťou i mafián či policajt), ani nemusím dodávať. Je však bežnou praxou, že ak ste jeden z účastníkov nehody a akurát vy "nafúkate", stávate sa z definície vinníkom - hoci podrobnejšie šetrenie by mohlo preukázať, že nehodu zavinil niekto iný, a vy máte len tú smolu, že k obedu ste si dali pivo. Zdá sa vám to OK?

Čo je však podstatnejšie: v predošlom odstavci sme sa bavili o DOPRAVNÝCH NEHODÁCH pod vplyvom alkoholu.  Lipšic však chce zavrieť človeka s jedným promile (a viac, aby sme mu nekrivdili), BEZ OHĽADU NA TO, či dotyčný niečo spôsobil (dopravnú nehodu, konflikt, čokoľvek). Podľa neho len existuje zvýšená pravdepodobnosť, že takýto vodič niečo spôsobí (čo možno chápať ako Lipšicov subjektívny názor), a tá pravdepodobnosť vraj stačí na odňatie slobody. A to sa ešte nebavíme o fakte, že v dnešnej neurotickej dobe kopa ľudí berie lieky (psychofarmaká, antihistaminiká, atď.), ktorých vplyv na pozornosť vodiča môže byť výraznejší, než vplyv dvoch pív - to však polícia nemá ako skontrolovať, a teda ani postihnúť.

No nič. Ak ten zákon prejde, tlieskajte mu, milí občania. Žijeme v krajine, kde sa k vám trebárs za pár jointov marihuany pre vlastnú potrebu budú chovať ako k vrahovi, takže smelo ďalej, ochrany nikdy nie je dosť. Fúkať dávajú aj na stavbách či rôznych pracoviskách, prečo by malo byť ušetrené trebárs vaše súkromie? Prečo dovoliť vôbec nejakú činnosť pod vplyvom čohokoľvek? Bude fajčenie (cigarety!) pri sexe legálne? Veď ohrozujete partnerku/partnera rakovinou, a riskujete požiar! A tak, možno budete jedného dňa na chalupe rúbať drevo, dáte si od smädu jedno pivko, sused vás uvidí a udá, a vzápätí vás prepadne a v putách odvedie policajné komando, pretože nezodpovedným narábaním so sekerou pod vplyvom alkoholu ohrozujete seba i možných náhodných okoloidúcich. Potom sa možno spamätáte.  

Zhrňme to: Som za, aby evidentne ožratému vodičovi polícia neumožnila pokračovať v jazde. Nech prechádzkou na čerstvom vzduchu trochu vytriezvie a má čas o sebe premýšľať. Alebo zacvaká za taxík. Možno je nejaká merateľná hranica, od ktorej má zmysel dokonca i zobrať vodičák. Ale zachovajme mieru a súdnosť.

.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Bývalý vyšetrovateľ: V tieňovej ekonomike skončia ročne dva bilióny dolárov

V tieňovej ekonomike sa pohybuje veľké množstvo peňazí.

KOMENTÁRE

Nerobme z Kisku dobrého anjela, ide o princíp

To, čo sa urobilo v prípade prezidenta, očakávame aj pri vládnych kauzách.

BLOG INEKO

Máme priveľa magistrov a inžinierov, dlho študujeme a neodmeňujeme úspech

Rozdiely vo vzdelávaní medzi Slovenskom a krajinami OECD.


Už ste čítali?