Minulá vláda tu bola len nedopatrením.

Autor: Tomáš Dérer | 11.3.2012 o 10:05 | (upravené 11.3.2012 o 10:13) Karma článku: 15,44 | Prečítané:  2685x

Opäť sa ukázalo v jase svetlých zajtrajškov: na Slovensku môže vzniknúť pravicová vláda len nedopatrením, zhodou náhod, a väčšina občanov si vlastne želá pravý opak. Prvá pravicová vláda (2002-2006) vznikla len vďaka momentálnemu chaosu v ľavici a nejednotou národniarov. A Radičovej vláda bola úplne nepravdepodobný zázrak. V minulom blogu som sformuloval, čo sú tri témy či otázky terajších volieb. Dnes poznáme odpovede.

Radičovej vláda vznikla len vďaka tomu, že niektoré Ficove excesy už zneistili aj voličov milujúcich ISTOTY. Naposledy nehorázne predražené a nefungujúce elektronické mýto, proti ktorému sa vzbúrili nákladní prepravcovia. A vznikla tiež vďaka novosti fenoménu SaS.

Ale dnes je všetko, ako má byť, a priority občanov sa prejavili vo plnej vypovedacej sile. Moje spomínané tri otázky / volebné témy zneli:

1. Otázka svojprávnosti občanov: Prajú si občania viac osobnej slobody (vrátane slobody nakladať so svojimi peniazmi podľa vlastnej úvahy), alebo nechajú čo najviac rozhodovania na štáte, nech štát (a nie občan) nesie zodpovednosť za život občanov a ich osobné šťastie?

2. Otázka svojprávnosti strán: Vadí ľudu vláda strán, ktoré sú len predĺženou rukou mocných finančných skupín v pozadí, alebo chcú nové strany, v rozhodovaní nezávislé od sponzorov?

3. Otázka - aké má byť Slovensko v EÚ? Máme byť v Európskej únii len v pozícii poslušných lokajov, alebo si dokážeme s hrdosťou obhajovať vlastné stanovisko (ak nejaké máme)?

Dnes poznáme odpovede (tušili sme, ale teraz je to čierne na bielom):

1. Väčšina občanov rada vymení svoju svojprávnosť za istoty, aj keby to boli istoty sivej mizérie - hlavne nech pre všetkých rovnako (príslušníci vládnúcej štátostrany a ich blízki môžu mať samozrejme výnimky a privilégiá, na nich sa tá rovnosť nevzťahuje).

2. Závislosť strán od sponzorov vadí občanom len u pravicových strán (Gorila a spol.). Ľavicovým možno prepáčiť všetko.

3. Postavenie Slovenska v EÚ bežný občan nerieši, svet mimo Slovenska je vyššia moc, a Brusel je vrchnosť daná z Vôle Božej - správne rabské duše, odchované stáročiami v poddanstve, veria, že to je mimo náš dosah, tak hlavne neprivolávať hnev bohov. Škoda, že sme nemali vlastných kráľov, šľachtu a takmer ani elity, možno by sme vyrástli v inej tradícii a videli veci trošku inak.

A tak prijíma našinec všetko. Že niečo nie je v poriadku so súdmi, prokuratúrou, vymáhateľnosťou práva? Ale akého práva? Občan nechce práva, občan chce istoty. Fajn. Teraz ich bude mať.

Už nie sme čiernou dierou na mape Európy. Už len sivou, a aktuálne červenou.  Baču máme, stádo sa môže ďalej pásť s neomylnou istotou, že bude strihané a dojené. Ovce, čo majú mlieka viac, budú musieť aj viac dávať. Tak dovidenia v tých svetlejších zajtrajškoch.

.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR JURAJA BERZEDIHO

Na východe je veselo. Len dokedy

Kalkulačka rozhodla. V Košiciach prídu o slovenské zápasy tisíce fanúšikov.

KOMENTÁRE

Katastrofa: Nikdy nebolo lepšie

Samotné fakty na víťazstvo nad populistami a demagógmi nestačia.

Píše Kristián Blaškovič - Fórum

Čím prekvapí Kim na stretnutí s Trumpom?

Kim sa chce vrátiť medzi svetových politikov ako ich rovnocenný partner.


Už ste čítali?