Búranie Istrochemu ako metafora (fotoreportáž)

Autor: Tomáš Dérer | 17.3.2012 o 2:40 | (upravené 17.3.2012 o 3:01) Karma článku: 13,52 | Prečítané:  5243x

Pekné marcové počasie ma vylákalo do záhrady; keď som pri sadení stromkov dávkoval do jamy granulované hnojivo, zo zvyku som si prečítal údaje na vreci. Stálo tam okrem iného, že výrobcom hnojiva je Donau Chemie AG. Trochu ma to zarazilo; čosi podobné (granulované viaczložkové hnojivo, skrátene GVH) vyrábal kedysi bratislavský Istrochem, teda bývalá Dynamitka-Dimitrovka. Viem, nejaké hnojivá ešte produkuje Duslo Šaľa, každopádne, v obchode mali len toto rakúske. Potom som šiel striekať broskyne proti kučeravosti. Roky som používal postrek menom Novozir (kedysi tiež vyrábala Dimitrovka, potom donedávna Duslo), teraz však na trhu existuje už len Dithane od firmy Dow AgroSciences (Francúzsko), s identickou účinnou látkou (Duslo výrobu zastavilo). Ak sa vám zdá, že tu niečo nesedí, zdá sa vám správne.

V týchto týždňoch prebieha v Istrocheme rozsiahle búranie, ktoré sa týka bývalých výrobní umelých hnojív (predovšetkým superfosfátu a GVH). Priznám sa, v úvode článku trochu zavádzam; nijako ma tie demolácie neprekvapili. Ohyzdné a chátrajúce haly výroby hnojív stoja prázdne už druhé desaťročie, naposledy poslúžili ako kulisy k americkému filmu Behind Enemy Lines, ako ma upozornil jeden diskutér na inom fóre. V rámci všeobecného búrania najstaršej chemickej továrne na Slovensku prišiel tentoraz rad na ne.

Samozrejme, sú to architektonicky bezcenné opachy, a nijaká škoda ich nie je. V Bratislave už zo zemského povrchu zmizli neporovnateľne cennejšie industriálne pamiatky (Kablo, Gumon, Tabaková továreň), v súčasnosti sa vedú tuhé boje o Cvernovku či Matador. História samotnej Dynamitky-Dimitrovky-Istrochemu je plná búrania, okrem iného. Rozdiel je v tom, že účelom demolácií v minulosti bolo uvoľnenie miesta pre nové, modernejšie technológie. Avšak v likvidácii namiesto modernizácie, v likvidácii bez perspektívy pokračovania je čosi pochmúrneho, a myslím, že čosi z tejto pochmúrnosti sa prenieslo i do nasledovnej série dokumentárnych záberov.

Ide o štyri výrobné haly, na fotke Istrochemu z leta 2011 viditeľné v popredí, zatiaľ ešte celé:

.

.

Najstaršia z nich, superfosfátka, ešte v čase publikovania tohoto článku stojí. Stavebne je zaujímavá železobetónovou klenbou skladového sila. Pripomeňme si ju dvomi zábermi, skôr, než (podobne ako tri mladšie, prefabrikátové haly v susedstve) zmizne v prepadlisku dejín; sú to možno vôbec posledné fotky tejto stavby:

msuperfosfatka1.jpg

.

msuperfosfatka2.jpg

.

Susediaci sklad superfosfátu je plochou asi najväčšia budova celého Istrochemu. Tu bol ešte celý, vykúka spoza prevádzky GVH:

.

mburanie06.jpg

.

Momentálne však dostáva zabrať:

mburanie07.jpg

.

mburanie08.jpg

.

mburanie09.jpg

.

mburanie10.jpg

.

Na archívnej fotke cca z r.1970 vyzeral sklad v interiéri takto:

.

mskladarchiv.jpg

.

Zašlá sláva. Dnes možno už len konštatovať: posledná borba vzplála...

.

mposlednaborba.jpg

.

V susedstve sa rozkladala výrobňa a sklad granulovaného viaczložkového hnojiva (GVH), obsahujúceho všetky tri základné biogénne prvky (dusík, fosfor, draslík), ktorých nedostatok v pôde sa kompenzuje hnojením. Áno, podobne ako výroba superfosfátu, aj GVH bolo ekologickou záťažou (úlety prachu v zmesi s kyslými plynmi). Ale človek by povedal, že ekologické záťaže sa dajú riešiť i modernizáciou technológie, nie jej úplným zrušením. (Asi nie u nás.)

Výrobná linka GVH vyzerala na archívnom zábere napr. takto:

.

mGVHarchiv.jpg

.

Výrobu odstavili a demontovali v 90-tych rokoch. Samotné budovy padajú pod náporom demolačnej techniky teraz:

.

mburanie01.jpg

.

mburanie02.jpg

.

mburanie05.jpg

.

Občas to vyzeralo dosť akčne:

.

mburanie03.jpg

.

Ale pokračujme v neúprosnej chronológii skazy a zániku (ani slnečné počasie z toho neurobí optimistickú scenériu):

.

mburanie04.jpg

.

mburanie12.jpg

.

mburanie13.jpg

.

mburanie14.jpg

.

mburanie15.jpg

.

mburanie16.jpg

.

mburanie17.jpg

.

Ako sa mení panoráma fabriky, si môžete porovnať na nasledovných obrázkoch (leto 2011 verzus február 2012). Akoby mocný čarodejník nechal zmiznúť výrobne prostriedkov proti burine (v popredí prevádzka Zeazin), v pozadí miznú výroby hnojív:

.

mvyhlad0.jpg

.

mvyhlad2.jpg

.

Ale napokon, dejú sa na Slovensku aj podivnejšie veci. Moderný a skvelo vybavený cukrovar v Dunajskej Strede bol zrovnaný so zemou; načo by sme vyvážali cukor, keď ho môžeme dovážať? Keď môžeme dovážať soľ, ktorú donedávna produkoval Prešovský Solivar? Načo vyrábať trebárs muníciu či vojenskú techniku, keď ju možno doviezť? A vôbec, načo živočíšnu či rastlinnú výrobu, keď sa k nám dostane tovar z členských krajín únie so štedrejšie dotovaným poľnohospodárstvom? (máme azda šancu konkurovať?)

A tak cestou po slovenskom vidieku vídate opustené, rozpadávajúce sa farmy, kravíny, ošipárne, vyklčované ovocné sady, nevyužité polia. Nie je to o nič radostnejší pohľad, než fotky v tejto fotoreportáži. Nuž ale, výrobcovia v Nemecku či Francúzsku potrebujú pre svoju produkciu odbyt, uznajte, nemôžeme ich nechať v štichu.

.

Montážne dielne to nezachránia. Až im pominú daňové úľavy a vládne stimuly, výrobcovia sa kľudne môžu zbaliť a ísť, možno na Ukrajinu, možno ešte ďalej. Čo myslíte, aký osud čaká krajinu, v ktorej sa už pomaly nič nebude vyrábať?

Teda, vlastne to mala byť len fotoreportáž o búraní v Istrocheme. Mojimi komentármi sa nenechajte rušiť, a už vôbec vám nechcem brať ilúzie o svetlejších zajtrajškoch.

.

PS: koho by zaujímala podrobnejšia komentovaná fotoreportáž z Istrochemu (celej fabriky), jednu nájde napríklad tu: http://kotp.railnet.sk/?p=1594

.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR JURAJA BERZEDIHO

Na východe je veselo. Len dokedy

Kalkulačka rozhodla. V Košiciach prídu o slovenské zápasy tisíce fanúšikov.

KOMENTÁRE

Katastrofa: Nikdy nebolo lepšie

Samotné fakty na víťazstvo nad populistami a demagógmi nestačia.

Píše Kristián Blaškovič - Fórum

Čím prekvapí Kim na stretnutí s Trumpom?

Kim sa chce vrátiť medzi svetových politikov ako ich rovnocenný partner.


Už ste čítali?